Herunder følger en liste over øvrige poster fordelt til Enhedslisten via KL eller KKR.
Poster via KL:
Post | Valgt/udpeget | Evt. stedfortræder/suppleant |
Beskæftigelsesrådet | Sinem Demir, København | Niels Erik Danielsen, Kalundborg (ligestillings-alternativ) |
Udbetaling Danmark | Lisbeth Torfing, Horsens | Mehmet Zeki Dogru, Greve
(ligestillings-alternativ) |
Ankestyrelsen | Lasse P.N. Olsen, Aalborg | (ingen suppleant/stedfortræder) |
Ankestyrelsens beskæftigelsesudvalg
(tidligere medlemmer af kommunalbestyrelser) |
Sarah Nørris, Esbjerg | Benny Dall, Kolding (ligestillings-alternativ) |
DBC A/S | Gorm Anker Gunnarsen, København | Marianne Dithmer, Herlev (ligestillings-alternativ) |
Danmarks Biblioteksforening | Marianne Dithmer, Herlev | (ingen suppleant/stedfortræder) |
Danmarks Biblioteksforening | Nicklas Fick, Bornholm | (ingen suppleant/stedfortræder) |
Sampension | Ivan Mott, Lejre | Marianne Dithmer, Herlev |
Sampension | Anna Aaen, Aalborg | Ole Wedel-Brandt, Ishøj |
Poster via KKR:
Post | Valgt/udpeget | Evt. stedfortræder/suppleant |
KKR Hovedstaden | ||
RAR Hovedstaden | Michael Hemming Nielsen, Gribskov | Dorthe Hecht, Tårnby |
Erhvervshus Hovedstaden | Peter Mikkelsen, Rødovre | (ingen suppleant/stedfortræder) |
SOSU Hovedstaden | Karina Vestergård Madsen, København | (ingen suppleant/stedfortræder) |
FGU Danmark | Helle Vallentin, Furesø | (ingen suppleant/stedfortræder) |
Styringsudvalg for delprogram Øresund | Gorm Anker Gunnarsen, København | Mikkel Skovgaard Hansen, København |
KKR Sjælland | ||
Praksisplanudvalget | Henrik Kjær, Ringsted | (ingen suppleant/stedfortræder) |
Sundhedskoordinationsudvalget | Henrik Kjær, Ringsted | (ingen suppleant/stedfortræder) |
Copenhagen Phil | Henrik Kjær, Ringsted | (ingen suppleant/stedfortræder) |
KKR Syddanmark | ||
RAR Fyn | Kirsten Lundgaard, Faaborg-Midtfyn | Stina Sølvberg Thomsen, Svendborg |
Ringgården | Jesper Kiel, Svendborg | (ingen suppleant/stedfortræder) |
Trafikselskabet Fynbus | Jesper Kiel, Svendborg | (ingen suppleant/stedfortræder) |
KKR Midtjylland | ||
Uddannelsesudvalget | Katrine Vinther Nielsen, Århus | (ingen suppleant/stedfortræder) |
KKR Nordjylland | ||
ingen poster |