Kommunalgruppen 2020/21

Kommunalgruppen er Enhedslisten koordinerende organ for kommunalpolitik, valgt Enhedslistens kommunaltvalgte på den årlige Kommunale Konference (KOKO)

Der er 15 medlemmer, der så vidt muligt er fordelt på alle fem regioner.

Kommunalgruppen blev valgt på KOKO20 – 2. februar 2019

Kontaktperson for kommunalgruppen:
Sarah Nørris, sac1@esbjergkommune.dk  Tlf:  40 12 21 55

Hovedstaden:

Marianne Dithmer,  Herlev Kommune
marianne.dithmer@gmail.com Tlf: 26 79 04 32

Ninna Hedeager, Københavns Kommune
ninna.hedeager@enhedslisten.dk Tlf: 33 66 26 26

Thyge Enevoldsen, Frederiksberg kommune
thyge.e@enhedslisten.dk Tlf: 26 28 66 38

Peter Mikkelsen, Rødovre kommune
peter.mikkelsen@enhedslisten.dk Tlf: 40 93 56 53

Thue Lundgaard Curry, Halsnæs Kommune
thluc@halsnaes.dk

Emil Viskum, Høje-Taastrup
emilvi@htk.dk Tlf 40 79 49 74

Midtjylland

Lisbeth Heidemann Torfing, Horsens Kommune
lisbeth.torfing@enhedslisten.dk Tlf: 22159347

Ditte Marie Thejsen, Odder Kommune
ditte.thejsen@odder.dk Tlf: 50493046

NordJylland

Per Clausen, Aalborg kommune
per.clausen@enhedslisten.dk Tlf: 31 67 50 08

Jens Otto Madsen, Thisted kommune
jens.otto@enhedslisten.dk Tlf: 23 26 12 78

Sjælland

Karen Thestrup Clausen, Holbæk kommune
karen.t.clausen@enhedslisten.dk Tlf: 72 36 90 40

Mehmet Zeki Dogru
mze@greve.dk Tlf: 27595543

Thor Temte,  Næstved Kommune.
thor.temte@enhedslisten.dk Tlf: 25 45 05 63

Syddanmark
Benny Dall, Kolding Kommune
benny.d@enhedslisten.dk Tlf 3060 0988

Sarah Nørris, Esbjerg Kommune.
sac1@esbjergkommune.dk  Tlf:  40 12 21 55

Suppleanter

1. suppleant
Niels Rolskov
,  Køge Kommune.
niels.rolskov@enhedslisten.dk Tlf: 26 23 49 33

2. suppleant
Bjørn Svensson
, Fredensborg Kommune
b.svensson@enhedslisten.dk Tlf: 40 45 95 33

3. suppleant
Ole Wedel-Brandt
., Ishøj
olwed@ishoj.dk Tlf. 25216022