Kommunalgruppen 2019/20

Kommunalgruppen er Enhedslisten koordinerende organ for kommunalpolitik, valgt Enhedslistens kommunaltvalgte på den årlige Kommunale Konference (KOKO)

Der er 15 medlemmer, der så vidt muligt er fordelt på alle fem regioner.

Kommunalgruppen blev valgt på KOKO19 – 3. februar 2019

Kontaktperson for kommunalgruppen:
Sarah Nørris, sac1@esbjergkommune.dk  Tlf:  40 12 21 55

Hovedstaden:

Marianne Dithmer,  Herlev Kommune
marianne.dithmer@gmail.com Tlf: 26 79 04 32

Ninna Hedeager, Københavns Kommune
ninna.hedeager@enhedslisten.dk Tlf: 33 66 26 26

Thyge Enevoldsen, Frederiksberg kommune
thyge.e@enhedslisten.dk Tlf: 26 28 66 38

Helge Bo Jensen, Albertslund Kommune
helge.bo@enhedslisten.dk Tlf: 21 54 78 58

Peter Mikkelsen, Rødovre kommune
peter.mikkelsen@enhedslisten.dk Tlf: 40 93 56 53

Bjørn Svensson, Fredensborg Kommune
b.svensson@enhedslisten.dk Tlf: 40 45 95 33

Thue Lundgaard Curry, Halsnæs Kommune
thluc@halsnaes.dk

Emil Viskum, Høje-Taastrup
emilvi@htk.dk Tlf 40 79 49 74

Midtjylland

NordJylland

Per Clausen, Aalborg kommune
per.clausen@enhedslisten.dk Tlf: 31 67 50 08

Jens Otto Madsen, Thisted kommune
jens.otto@enhedslisten.dk Tlf: 23 26 12 78

Sjælland

Karen Thestrup Clausen, Holbæk kommune
karen.t.clausen@enhedslisten.dk Tlf: 72 36 90 40

Thor Temte,  Næstved Kommune.
thor.temte@enhedslisten.dk Tlf: 25 45 05 63

Niels Rolskov,  Køge Kommune.
niels.rolskov@enhedslisten.dk Tlf: 26 23 49 33

Syddanmark
Benny Dall, Kolding Kommune
benny.d@enhedslisten.dk Tlf 3060 0988

Sarah Nørris, Esbjerg Kommune.
sac1@esbjergkommune.dk  Tlf:  40 12 21 55

Suppleanter:

Ole Wedel-Brandt., Ishøj
olwed@ishoj.dk Tlf. 25216022