Kommunalgruppen 2018/19

Kommunalgruppen er Enhedslisten koordinerende organ for kommunalpolitik, valgt Enhedslistens kommunaltvalgte på den årlige Kommunale Konference (KOKO)

Der er 15 medlemmer, der så vidt muligt er fordelt på alle fem regioner.

Kommunalgruppen blev valgt på KOKO18 5. februar 2018

Kontaktperson for kommunalgruppen:
Sarah Nørris, sac1@esbjergkommune.dk  Tlf:  40 12 21 55

Hovedstaden:

Marianne Dithmer,  Herlev Kommune
marianne.dithmer@gmail.com Tlf: 26 79 04 32

Ninna Hedeager, Københavns Kommune
ninna.hedeager@enhedslisten.dk Tlf: 33 66 26 26

Thyge Enevoldsen, Frederiksberg kommune
thyge.e@enhedslisten.dk Tlf: 26 28 66 38

Helge Bo Jensen, Albertslund Kommune
helge.bo@enhedslisten.dk Tlf: 21 54 78 58

Mette Bang Larsen, Frederiksberg kommune
mette.bang@enhedslisten.dk Tlf: 50 13 69 49

Peter Mikkelsen, Rødovre kommune
peter.mikkelsen@enhedslisten.dk Tlf: 40 93 56 53

Midtjylland

Frida Valbjørn Christensen,  Randers Kommune
frida-49@hotmail.com Tlf: 27 82 86 46

NordJylland

Per Clausen, Aalborg kommune
per.clausen@enhedslisten.dk Tlf: 31 67 50 08

Jens Otto Madsen, Thisted kommune
jens.otto@enhedslisten.dk Tlf: 23 26 12 78

Sjælland

Karen Thestrup Clausen, Holbæk kommune
karen.t.clausen@enhedslisten.dk Tlf: 72 36 90 40

Thor Temte,  Næstved Kommune.
thor.temte@enhedslisten.dk Tlf: 25 45 05 63

Syddanmark
Benny Dall, Kolding Kommune
benny.d@enhedslisten.dk Tlf 3060 0988

Jakob Borgensgård, Vejen Kommune
borgensgaard1@gmail.com Tlf: 21 77 21 21

Sarah Nørris, Esbjerg Kommune.
sac1@esbjergkommune.dk  Tlf:  40 12 21 55

Niels Rolskov,  Køge Kommune.
niels.rolskov@enhedslisten.dk Tlf: 26 23 49 33

Suppleanter:

Keld Hvalsø Nedergaard, Århus Kommune
k.h.nedergaard@gmail.comTlf: 28 24 58 24

Bjørn Svensson, Fredensborg Kommune
b.svensson@enhedslisten.dk Tlf: 40 45 95 33